Dobór kolorów wnętrza

Dobór kolorów wnętrza

Jednym z głównych czynników, które determinują to, jak czujemy się w konkretnym wnętrzu, jest kolorystyka pomieszczeń. Dla projektanta wnętrz kolory są bardzo istotnym czynnikiem, który pozwala w pewien sposób projekt uporządkować i usystematyzować. Jednocześnie jednak poszczególnym barwom przypisać można odmienne funkcje, i to również powinno znaleźć odzwierciedlenie w przygotowywanych aranżacjach.

Czym jest aranżacja wnętrza?

Myliłby się ten, komu wydaje się, że aranżacje wnętrz to jedynie kwestia ustawienia określonych mebli w najlepsze, zdaniem projektanta, miejsca dla nich. Aranżacja w dużym zakresie posługuje się też kolorami, a konkretnie ich symboliką lub oddziaływaniem. Ogólnie rzecz ujmując, każdy kolor budzi inne skojarzenia. Jedne z nich wynikają z predyspozycji biologicznych i są wspólne dla wszystkich ludzi (dlatego podobnie postrzegamy barwy ciepłe i zimne), a inne biorą się z subiektywnych wrażeń i zastosowanie tych jest już w aranżacji wnętrz dużo trudniejsze.
Kolor biały na przykład nie ma skojarzeń o podstawie biologicznej. Po prostu w kulturze zachodu białe, czyste ściany, kojarzą się raczej z biurami, gdzie ustanawiają neutralny, profesjonalny wygląd biur i gabinetów. Z kolei ciepłe kolory, które wszyscy postrzegamy tak samo, na przykład słoneczna żółć lub gorący pomarańcz są barwami stymulującymi, pobudzającymi, przez co nie nadają się zwykle do wykorzystania w sypialniach, w przeciwieństwie do zieleni i barw z palety niebieskiego, które są chłodne, ale uspokajają i pomagają się zrelaksować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *