5 zastosowań wodorowęglanu sodu

5 zastosowań wodorowęglanu sodu

Wodorowęglan sodu jest tanim środkiem dostępnym w każdym sklepie. Jego wszechstronne zastosowanie sprawia, że jest chętnie stosowany z racji less waste. Idea zero waste stała się popularna w Polsce. Jak więc stosować wodorowęglan sodu, aby zmniejszyć zużycie chemii dostępnej w drogeriach?

Nieprzyjemny zapach obuwia

2 łyżki stołowe wodorowęglanu sodu należy pozostawić w lewym i prawym bucie na całą noc. Po przebudzeniu wystarczy proszek umieścić koszu na śmieci i dokładnie otrzepać obuwie. Woń stanie się  niewyczuwalna. 

Zaschnięty tłuszcz w środku piekarnika

Wilgotny zmywak kuchenny, na którym znajduje się pół łyżeczki wodorowęglanu sodu, wystarczy, aby wyczyścić piekarnik z tłuszczu. Zabieg musi zostać wykonany kilkukrotnie. Ilość powtórzeń zależna jest od poziomu zabrudzenia. Podobny efekt przyniesie wykorzystanie soku z cytryny.

Ekologiczny proszek do prania

Pół szklanki wodorowęglanu sodu to jeden cykl prania. Środek ma właściwości antybakteryjne oraz wybielające. Stosowany jest do prania białych, delikatnych tkanin. Ponadto użycie wodorowęglanu sodu przyspiesza usuwanie kamienia z wnętrza pralki.

Wyblakła, żółto-szara firanka

Pierwotnie nowa firanka jest w kolorze śnieżnobiałym. Szklanka wodorowęglanu sodu wsypana do miski z 5 litrami letniej wody to metoda znana od wielu pokoleń. Firanka namoczona przez około 4 godziny w roztworze o podanych proporcjach, ponownie zyskuje biały kolor.

Stany zapalne dziąseł i miazgi zębowej

Wodorowęglan sodu ma odczyn zasadowy, dlatego stosowany jest przy stanach zapalnych. Mikrofilm bytujący w jamie ustnej rozwija się w środowisku kwaśnym. Wodorowęglan sodu neutralizuje kwasy, dlatego działanie bakterii próchnicowych streptococcus mutans zostaje zaburzone. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *